To będzie bezprecedensowe przedsięwzięcie w zakresie modernizacji nieruchomości w całej historii Wałbrzycha. Dzięki finansowaniu udzielonemu miastu przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) do Wałbrzycha trafi strumień pieniędzy na kolejne inwestycje, z czego aż 140 mln zł zostanie przeznaczonych właśnie na inwestycje w tkankę mieszkaniową.
Telekonferencja w sprawie ogłoszenia pozyskania finansowania, a także przystąpienia Wałbrzycha do związanego z tym prestiżowego projektu „Green Cities” odbyła się w czwartek w Starej Kopalni. Podczas spotkania prezydent Roman Szełemej poinformował, że Wałbrzych jako drugie miasto w Polsce i 45. w Europie, skorzysta z rozwiązań programu „Green Cities”, który pomaga miastom członkowskim wypracować rozwiązania mające na celu wspieranie zrównoważonego rozwoju, redukcję emisji dwutlenku węgla oraz kreowania bardziej przyjaznych warunków do życia dla mieszkańców miast.
I właśnie w owo kreowanie przyjaznych warunków do życia wpisuje się finansowanie przebudowy substancji mieszkaniowej. W ramach projektu zrealizowana zostanie kompleksowa termomodernizacja 52 budynków w różnych dzielnicach miasta, m.in. na Podgórzy czy Starym Zdroju. Warto tu postawić akcent na słowo „kompleksowa”, ponieważ EBOR finansując przedsięwzięcie, narzucił bardzo wysokie wymagania względem stosowanych technologii i finalnego standardu prac.
Budynki, które zostaną objęte programem będą funkcjonowały w oparciu o odnawialne źródła energii. Standardem mają być pompy ciepła powietrzne i gruntowe, fotowoltaika, zbiorniki na wody opadowe, a także „zielone” ściany. Celem zastosowania takich technologii jest obniżenie kosztów eksploatacji i cen za ogrzewanie.
Według wstępnych szacunków, około 600 wałbrzyskich rodzin będzie mogło liczyć na poprawę standardu zamieszkania.
Wałbrzych przystąpi teraz do opracowania indywidualnego „Planu Działań na rzecz Środowiska i Klimatu”. Wsparcie technicznej dla opracowania planu ma być zapewnione przez Fundusz Współpracy Technicznej TaiwanBusiness - EBOiR oraz rząd Polski