Odejście od paliw kopalnych i redukcja tzw. kopciuchów jako źródeł ciepła, a przez to podnoszenie komfortu życia mieszkańców i utrwalanie świadomości ekologicznej – takie są założenia idei dekarbonizacji. W Wałbrzychu plan ten poprzez wymianę źródeł ciepła w wielu lokalach mieszkalnych w życie wdraża Miejski Zarząd Budynków sp. z o.o.
- Zadania z zakresu zmiany sposobu ogrzewania są uwzględnione w planie finansowym MZB na bieżący rok, w związku z tym sukcesywnie realizujemy wymianę pieców węglowych, tzw. kopciuchów, na ogrzewanie ekologiczne – mówi Bronisław Lis z działu technicznego Miejskiego Zarządu Budynków w Wałbrzychu.
Priorytetem, a zarazem działaniem stosowanym przez wałbrzyski MZB na największą skalę jest montaż ogrzewania gazowego. Najczęściej jest to system centralnego ogrzewania, dzięki któremu jego użytkownicy mają zapewnioną również ciepłą wodę, ale są też sytuacje, w których montowane są grzejniki typu mora – te wody nie podgrzewają.
Nie wszędzie jednak jest możliwość, by ogrzewanie odbywało się z wykorzystaniem gazu. W tych częściach miasta, w których nie ma możliwości podłączenia do sieci gazowej, stosowane są spełniające normy emisyjne kotły opalane pelletem, ponieważ to rozwiązanie także mieści się w idei dekarbonizacji.
A co w sytuacji, gdy ograniczenia technologiczne są jeszcze większe, bo np. specyfika budynku nie umożliwia włączenia się do przewodu wentylacyjnego?
- Stosowane są wówczas alternatywy elektryczne. W jednym z mieszkań przy ul. Dąbrowskiego, z powodu zajętych przewodów kominowych zamontowaliśmy kocioł indukcyjny. W innym lokalu – przy ul. Wałbrzyskiej, w ramach pilotażu montujemy pompę ciepła – tłumaczy Bronisław Lis, i dodaje: - Jeżeli to rozwiązanie okaże się na tyle wydajne i efektywne ekonomicznie, jak wskazują szacunki, będzie stosowane na szerszą skalę. Również pilotażowo, głównie do pomieszczeń o mniejszej kubaturze, wprowadzane są promienniki podczerwieni.
Skala prac związanych z wymianą źródeł ciepła jest duża, bo obliczona na aż ponad 2 mln zł. W ramach posiadanych na ten rok środków Miejski Zarząd Budynków planuje wymianę ogrzewania w 30 zamieszkiwanych lokalach, a dodatkowo w minimum 90 remontowanych na potrzeby nowych najemców. W ciągu ostatniego miesiąca oddano do użytku efekt prac w sześciu mieszkaniach przy ulicy Kaszubskiej 20, w kolejce czeka dziesięć lokali przy Noworudzkiej i Głuszyckiej, a to tylko plan na najbliższe tygodnie.
Kto może starać się o uwzględnienie w planie wymiany źródeł ciepła? Osoby starsze, które wciąż opalają swoje lokale węglem, a z uwagi na wiek czy stan zdrowia mają kłopoty z wnoszeniem ciężkiego surowca i obsługą pieca, a także mieszkańcy, w których lokalach piece są w złym stanie technicznym. W celu zgłoszenia sprawy należy skontaktować się do właściwego Biura Obsługi Klienta.